Press "Enter" to skip to content

Vadovo kompetencijų vertinimas: kaip padėti jūsų organizacijai tapti efektyvesnei?

Kas yra lyderystė?

Kiekviena organizacija ir įmonė turi savo lyderius, kurie veda jas į sėkmę. Lyderiai tai vadovai, žvelgiantys į savo vaidmenį plačiau nei tik tiesioginio darbo atlikimas. Lyderiai – tai vadovai sėkmingai valdantys komandas. Jie plėtoja misiją, kuria ir įgyvendina strategijas, diegia inovacijas ir motyvuoja darbuotojus siekti geresnių rezultatų.

Deja, daugelis organizacijų yra palikusios vadovavimą savieigai, kaip savaime suprantamą dalyką. Tačiau dažnai atsitinka taip, geras specialistas užėmęs vadovo poziciją netampa lyderiu, kadangi neturi tam reikiamų įgūdžių. Dėl šios priežasties tikslinga kalbėti apie lyderystės ugdymą ir vertinimą, kadangi vadovo kompetencijų vertinimas yra veiksminga priemonė, padedanti nustatyti potencialius lyderius ir pagerinti esamų vadovų darbą.

Kas yra lyderystės vertinimas?

Lyderystės vertinimas yra procesas, skirtas nustatyti ir apibūdinti unikalias asmens savybes, susijusias su vadovavimu kitiems ir valdymu, ir kaip tokios savybės atitinka konkrečios pareigybės reikalavimus. Lygiai taip pat, kaip nėra dviejų vienodų lyderių, taip pat nėra dviejų pozicijų, kurioms keliami visiškai vienodi reikalavimai. Lyderystės vertinimo proceso metu identifikuojamas kandidato būdas vadovauti kitiems, atsižvelgiant į pareigas, dabartį ar ateitį. Ši informacija padeda darbdaviui priimti atrankos, karjeros planavimo ir plėtros sprendimus. Tikslas yra padėti organizacijoms maksimaliai išnaudoti savo lyderystę:

  • surasti tinkamus lyderius ir paskirti juos į tokias pareigas, kuriose jiems seksis vadovauti;
  • savo prigimtinėmis ar įgytomis vadovavimo savybėmis paskirti ir esami vadovai prisidės prie verslo efektyvumo.

Vadovavimo vertinimas gali būti naudingas daugelyje organizacijos sričių:

  • Personalo atrankos procesas – objektyviai įvertinkite kandidato vadovavimo galimybes ir įgūdžius, palyginti su pozicijos reikalavimais ir esamos ar formuojamos komandos narių savybėmis.
  • Karjeros planavimo procesas – įgalinkite savo organizacijos darbuotojus daryti tai, ką jie moka geriausiai. Ugdykite vadovus įmonės viduje, identifikuokite jų stiprybes ir silpnybes. Sudarykite silpnųjų savybių, tačiau reikalingų vadovavimui, ugdymo planą ir sekite jo įgyvendinimo rezultatus. Paruoškite vadovus būti lyderiais jūsų organizacijoje.
  • Talentų valdymas – anksti identifikuokite lyderius ir organizacijoje sukurkite nuolatinį efektyvių lyderių srautą.
  • Organizacijos efektyvumo didinimas – lyderiai, gebantys sėkmingai valdyti komandas, pasiekia ženkliai geresnių rezultatų, taigi tai lemia ir visos organizacijos efektyvumo didinimą.

Situacinio vadovavimo vertinimo būdai:

Vadovo vertinimas matuoja lyderio savybes ir gabumus. Tačiau skirtingi vertinimai sutelkti į skirtingas lyderystės sritis. Kai kuriuose testuose dėmesys sutelkiamas į pagrindinius asmenybės elementus, skatinančius puikią lyderystę. Kiti matuoja įvairius įgūdžius, kuriuos galima išsiugdyti laikui bėgant. Kai kurie testai remiasi paties vadovo kaip objekto vertinimu, o kiti – kolegų ar pavaldinių vertinimais.

Asmenybės testas

Asmenybės testas – tai bazinis personalo valdymo testas, kurį rekomenduojama atlikti visiems darbuotojams. Kalbant apie vadovo kompetencijų vertinimą, asmenybės testas yra viena iš visapusiško vadovo vertinimo dalių. Šis testas parodo asmenybines vadovo savybes, dėl kurių jis vienaip ar kitaip elgiasi ir priima sprendimus. Žinant savo asmenines stiprybes bei silpnybes lengviau suprasti ir keisti elgesį.

360 vertinimas

360 laipsnių vertinimas paremtas kitų žmonių, dirbančiu su vadovu, atsiliepimais ir vertinimu. Klausimai daugiausia susiję su tarpasmeninėmis stiprybėmis ir trūkumais. Pavyzdžiui, 360 laipsnių vertinimas gali parodyti vadovo gebėjimą juos mokyti, deleguoti užduotis, aiškiai komunikuoti, suteikti grįžtamąjį ryšį ir kt.

360 laipsnių vertinimas parodo objektyvų vertinamo vadovo paveikslą, stipriąsias bei tobulintas puses, kurių galbūt jis pats nepastebėjo ar nežinojo.

Lyderystės vertinimas

Šis vertinimas yra nukreiptas į vadovui ir vadovavimui reikalingų savybių vertinimą: bazinės vadovavimo žinios, vadovavimo tipai vadovavimo tipų lankstumas, vadovavimo tipų efektyvumas.

Lyderystės testas atkleidžia, kaip vadovas geba prisitaikyti prie jo komandos poreikių ir komandos narių asmeninių savybių, kaip gali spręsti susidariusius situacijas ir geriausiai panaudoti komandos narių potencialą.

Metinis veiklos vertinimas

Metinis vertinimas, susijęs su iškeltų tikslų, rezultato įgyvendinimo proceso vertinimu. Šis vertinimas įtraukiamas į vadovo vertinimo paketą, kadangi būtent lyderis yra atsakingas už komandos darbą, rezultatų siekimą. Ir iš to išplaukiantį poreikį trūkstamų savo ar komandos narių kompetencijų ugdymui.

Vadovavimo vertinimo testų privalumai

Sėkmingos ir efektyvios organizacijos skiria daug dėmesio vadovų vertinimui, kadangi tai būdas turėti, pritraukti ir auginti lyderius – talentus:

  • Vadovavimo vertinimas padeda užtikrinti, kad užimamos pozicijos atitiktų ir leistų efektyviai panaudoti organizacijos talentus – objektyvus vertinimas.
  • Skatina lyderių augimą organizacijos viduje. Esami vadovai gali išplėsti savo įgūdžius, nustatydami silpnąsias vietas.
  • Padėti lyderiams (ir jų organizacijoms) suprasti savo asmenybės tipą ir stipriąsias puses. Tokio tipo įžvalgos skatina augimą darbo vietoje.
  • Tinkamų vadovų samdymas. Vadovavimo vertinimai padeda išvengti brangių klaidų personalo atrankos procese.
  • Padeda ugdyti geresnius vadovus – taivienas iš pagrindinių lyderystės vertinimo pranašumų, kad leadership testai padeda vadovams tapti geresniais ir sėkmingesniais užimamose pareigose. Taip yra todėl, kad vertinimai parodo vadovams, ką jie daro gerai ir ką gali padaryti geriau. Reguliarus vertinimas užtikrina, kad lyderystė būtų nuolat tobulinama. Ir kadangi efektyvus vadovavimas daro įtaką įmonės tikslų siekimui, lyderystės tobulinimas yra labai svarbus. Geri lyderiai taip pat padeda sukurti geresnę darbo aplinką ir padidina visų darbuotojų pasitenkinimą darbu.

Be First to Comment

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *