Darbo paieškos yra universali patirtis, kurią žmonės patiria tam tikru gyvenimo laikotarpiu, nepriklausomai nuo to, kurioje pasaulio vietoje gyvena. Tai gali būti sudėtingas ir kartais varginantis procesas, tačiau taip pat galimybė augti ir atrasti save. Pateikiame keletą įdomių faktų apie darbo paieškas visame pasaulyje.
Darbo paieška tampa vis labiau skaitmeninė
Pastaraisiais metais technologijos sukėlė revoliuciją darbo paieškos procese, todėl ieškoti laisvų darbo vietų ir teikti paraiškas dėl jų internetu tapo lengviau nei bet kada anksčiau. „Jobvite“ atlikto tyrimo duomenimis, 87 % įdarbintojų, ieškodami kandidatų į darbo vietas, naudojasi LinkedIn, 55 % – Facebook, 47 % – Twitter. Darbo ieškantieji taip pat naudojasi skaitmeninėmis platformomis, kad rastų laisvas darbo vietas, o 79 % darbo ieškančiųjų darbo ieško darbo internetinėse darbo skelbimų lentose.
Darbo paieška gali būti ilgas procesas
Darbo paieškos procesas gali užtrukti ilgiau, nei daugelis žmonių tikisi. Remiantis „Glassdoor“ atliktos apklausos duomenimis, vidutiniškai darbo paieška Jungtinėse Valstijose trunka apie 28 dienas. Tačiau tai gali skirtis priklausomai nuo pramonės šakos ir darbo rinkos. Kai kuriose pramonės šakose įdarbinimo procesas gali užtrukti kelis mėnesius, vykstant keliems pokalbių ir vertinimo etapams.
Vis dar svarbu užmegzti ryšius
Nepaisant to, kad darbo paieškos procese vis dažniau naudojamos skaitmeninės platformos, darbo paieškos tinklai išlieka svarbia darbo paieškos dalimi. Remiantis LinkedIn atlikto tyrimo duomenimis, 85 % visų darbo vietų yra užpildomos per tinklus. Tai reiškia, kad ryšių su savo srities žmonėmis užmezgimas, dalyvavimas kontaktų užmezgimo renginiuose ir bendravimas su savo profesiniu tinklu gali gerokai padidinti jūsų galimybes rasti darbą.
Nedarbo lygis įvairiose pasaulio šalyse skiriasi
Nedarbo lygis pasaulyje labai skiriasi: vienose šalyse nedarbo lygis yra aukštas, kitose – žemas. Tarptautinės darbo organizacijos duomenimis, 2020 m. pasaulinis nedarbo lygis buvo 6,3 %, o regionuose jis labai skiriasi. Pavyzdžiui, Europos Sąjungoje nedarbo lygis buvo 7,5 %, o Afrikoje į pietus nuo Sacharos – 8,6 %.
Darbo ieškantys asmenys pirmenybę teikia darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyrai
Pastaraisiais metais darbo ieškantiems asmenims vis svarbesnė tampa darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyra. „Jobvite“ atliktos apklausos duomenimis, 64 proc. darbo ieškančių asmenų teigia, kad darbo ir asmeninio gyvenimo pusiausvyra yra esminis veiksnys svarstant darbo pasiūlymą. Tai reiškia, kad įmonės, siūlančios lanksčias darbo sąlygas ir teikiančios pirmenybę darbuotojų gerovei, yra patrauklesnės darbo ieškantiems asmenims.
Įvairovė ir įtrauktis yra svarbūs veiksniai
Įvairovė ir įtrauktis tapo esminiais veiksniais, į kuriuos darbo ieškantys asmenys atsižvelgia ieškodami darbo. Remiantis „Glassdoor“ atlikta apklausa, 76 proc. darbo ieškančių asmenų teigia, kad įvairialypė darbo jėga yra esminis veiksnys svarstant darbo pasiūlymą. Tai reiškia, kad įmonės, kurios įdarbindamos teikia pirmenybę įvairovei ir įtraukčiai, yra patrauklesnės darbo ieškantiems asmenims.
Darbo paieška yra universali patirtis, kurią tam tikru gyvenimo laikotarpiu patiria žmonės visame pasaulyje. Tai gali būti sudėtingas ir kartais varginantis procesas, tačiau tai taip pat yra galimybė augti ir atrasti save. Suprasdami tendencijas ir veiksnius, darančius įtaką darbo paieškai visame pasaulyje, ieškantieji darbo gali geriau orientuotis darbo rinkoje ir rasti jiems tinkamą darbą.
Daugiau: Darbas pasiūlymai Vilniuje
Be First to Comment