Požiūris į organizacijas bei jų valdymą – keičiasi reguliariai. Tačiau galima drąsiai sakyti, kad kai XXI amžiuje buvo vis dažniau kalbama apie lyderystę – organizacinės kultūros tapo visiškai kitokios, tai yra, kur kas labiau orientuotos į kiekvieną darbuotoją, kuris dažnai dirba ne tik dėl pinigų, tačiau ir siekio save realizuoti.
Vis dažniau yra girdima ir apie DAO – decentralizuotą autonominę organizaciją, kuri yra įvardijama kaip ateitis, kuri verslui gali padėti tapti kur kas našesniu. Tačiau ar tikrai ir apskritai – kas tai tiksliai yra?
Kas yra DAO?
DAO metodas veikia necentralizuotu principu, kuris yra orientuotas į darbuotojų galios pasiskaitymą užtikrinant verslo sėkmę. Kiekvienas darbuotojas turi balsą, kuris išreikštas tokenų (tam tikras vienetas) skaičiumi. Kuo daugiau tokenų – tuo daugiau balsų darbuotojas turi. Tokenai yra gaunami už tinkamai atliktus darbus įmonės plėtros srityje, kitas idėjas, kurios padėjo verslui plėstis. Decentralizuota autonominė organizacija yra tokia, kurioje nėra vadovo. Arba galima sakyti, kad vadovais tampa visi įmonės darbuotojai.
Ar tai yra valdymo principas, kuris tinka daugeliui verslų?
Kiekvienas verslas yra labai individualus, tad niekada negalima drąsiai teigti, kad tam tikros idėjos tinka visiems, tačiau faktas, kad DAO yra gana universalus metodas, kuris gali padėti verslui šiek tiek arba net labai pasikeisti. Svarbiausia, kad verslo tipas ir joje dirbanti komanda – būtų pajėgi vykdyti šio tipo organizacijos tikslus.
Ar ne per daug atsakomybės yra skiriama kiekvienam komandos nariui?
Jeigu ne visada komanda – tai įmonei vadovauja vienas asmuo – vadovas. Tokiu atveju jam tenka kur kas daugiau atsakomybės. Kuo daugiau darbuotojas turi tokenų – tuo jo galia priimant tam tikrus sprendimus yra didesnė.
Ar įmanoma išlaikyti lygybę darbo vietoje?
Atsakymas yra gana keblus, kadangi labiausiai priklauso nuo to – kokia yra įmonė. Išties, vienose galima kur kas paprasčiau išlaikyti lygiateisiškumą. Ypač tokiu atveju, kai komandoje dirba patys geriausi savo sferos profesionalai ir kiekvienas gerai išmano savo sritį. Jeigu komandoje yra darbuotojų, kurie nėra suinteresuoti įmonės veiklos gerinimu, prastai dirba, žinoma, tokiu atveju lygiateisiškumo aspektas yra kur kas keblesnis. Vienas geriausių DAO metodų pritaikymo pavyzdžių yra naujienų portalas 77.lt. Belieka stebėti – kaip jiems seksis.
Be First to Comment