
Kartono smulkintuvas – tai įrenginys, skirtas panaudotą gofruotą kartoną (dėžes, lakštus) susmulkinti į pakartotinai naudingą medžiagą. Paprastai smulkintuvas išpjausto kartoną juostomis arba perforuoja jį, suformuodamas tinklinį užpildą, kurį galima naudoti kaip pakavimo medžiagą. Taip, užuot išmetus senas kartonines dėžes, jos perdirbamos tiesiog jūsų įmonėje ir tampa vertingu pakavimo užpildu – ekologiška alternatyva burbulinei plėvelei ar putplasčio granulėms. Kartono smulkintuvai populiarūs elektroninės prekybos įmonėse, sandėliuose, gamyklose – visur, kur susidaro daug kartono atliekų ir kartu reikia pakuoti prekes saugiam transportavimui.
Kaip veikia kartono smulkintuvas?
Šie įrenginiai veikia panašiai kaip biuro popieriaus naikikliai, tik yra galingesni ir pritaikyti storiems, kelių sluoksnių kartono lakštams. Smulkintuve yra specialūs peiliai arba frezos, kurie pjausto kartoną juostomis arba perforuoja jį. Veikimo principas dažnai toks:
- Įrenginio padavimo angoje darbuotojas įstumia kartono lakštą ar sulankstytą dėžės dalį. Didesni smulkintuvai gali turėti konvejerį ar kreipiklius, palengvinančius padavimą.
- Viduje sukasi ašmenų volai. Jie sugriebia kartoną ir jį supjausto į daugybę juostų arba išperforuoja skylutes, suformuodami „tinklelio“ struktūrą. Kai kurie modeliai iškart suformuoja pūstą, amortizuojantį užpildą, tinkamą dėti į pakuotes.
- Iš kitos pusės aparatas išstumia jau susmulkintą kartoną. Gautas produktas gali atrodyti kaip ilgos gofruoto kartono juostos arba platus perforuotas lakštas – priklausomai nuo smulkintuvo tipo.
Visas procesas trunka vos kelias akimirkas ar kelias dešimtis sekundžių vienam lapui. Svarbu, kad kartono smulkintuvas tvarkytų tik švarų kartoną – prieš dedant į aparatą reikia pašalinti plastikines juostas, didesnes seges ar kitus pašalinius objektus, kad nepažeistumėte peilių. Dauguma smulkintuvų susidoroja su smulkiomis kabėmis ar lipnia juosta, bet tvarkingai paruoštas kartonas užtikrins ilgesnį įrenginio tarnavimą.
Kuo naudingas kartono smulkintuvas?
Įsigyti tokį prietaisą apsimoka dėl daugelio priežasčių:
- Atliekų pavertimas ištekliais: vietoj to, kad kartono atliekos keliautų tiesiai į konteinerį, jos prikeliamos naujam gyvenimui. Susmulkintas kartonas puikiai tinka užpildyti tuščias vietas dėžėse, apsaugoti trapias prekes siuntose. Taip atliekos tampa naudingu produktu.
- Pakavimo kaštų taupymas: daugybė įmonių kasmet išleidžia nemažas sumas pakavimo medžiagoms – burbulinei plėvelei, vyniojamam popieriui, putplasčio granulėms. Turint smulkintuvą, didelę dalį šių medžiagų galima pakeisti nemokamu užpildu iš savo atliekų. Taip sumažinamos pakavimo medžiagų pirkimo išlaidos. Be to, dalis atliekų sunaudojama vietoje, todėl rečiau reikia jas išvežti (vėlgi sutaupoma).
- Aplinkosaugos nauda: kartono smulkintuvas – tvarus sprendimas. Jūs ne tik perdirbate atliekas, bet ir sumažinate naujų pakavimo medžiagų naudojimą. Kiekvienas kartono lakštas, virtęs užpildu, reiškia mažiau sunaudotos burbulinės plėvelės ar putplasčio. Tai mažina atliekų kiekį sąvartynuose, taupo gamtos išteklius (mažiau medienos popieriaus gamybai, mažiau naftos plastikui). Be to, klientai vis labiau vertina tvarius sprendimus – gavę siuntą su popieriniu užpildu, jie mato, kad rūpinatės aplinka, o tai stiprina jūsų įmonės įvaizdį.
- Tvarkinga darbo vieta: smulkintuvas padeda greitai atsikratyti susikaupusio kartono. Nebereikia jo rankomis plėšyti ar pjaustyti – tiesiog paduodate lakštą į įrenginį ir iš karto gaunate paruoštą rezultatą. Darbo vietoje nebesimėto kalnai tuščių dėžių, lengviau palaikyti tvarką. Tai ir saugiau – sumažėja gaisro pavojus, nes kartonas neužsiguli kur nors kampe.
- Paprastas naudojimas: dauguma smulkintuvų sukurti taip, kad būtų lengva ir saugu jais naudotis. Jie turi apsauginius gaubtus, avarinio stabdymo mygtukus. Mažesni modeliai stovi ant stalo ar ratukų, juos galima pervežti ten, kur patogu. Darbuotojai greitai išmoksta dirbti su įrenginiu, tam nereikia specialaus išsilavinimo. Be to, triukšmo lygis nėra itin didelis – dažnai prilygsta galingesniam dulkių siurbliui ar skalbimo mašinai, tad stipriai netrikdo aplinkos.
Kam labiausiai praverčia kartono smulkintuvas?
Šis prietaisas ypač naudingas:
- Elektroninės prekybos sandėliams: jei kasdien išsiunčiate daug prekių ir nuolat pakuojate dėžes, kartu gaunate ir daug dėžių iš tiekėjų. Smulkintuvas leis visą gautą kartoną paversti pakavimo medžiaga naujoms siuntoms. Jūsų pakavimo procesas taps beveik uždaras – atkeliauja dėžės su prekėmis, išeina dėžės su prekėmis, o pakavimo užpildas pasigaminamas vietoje.
- Gamybos įmonėms: gamyklose daugelis žaliavų atvyksta supakuotos kartonu. Užuot mokėjus už to kartono išvežimą, įmonė gali jį smulkinti ir naudoti pakuojant savo pagamintus gaminius klientams ar sandėliuojant produkciją.
- Biurams, įstaigoms: net ir biuruose per laiką susikaupia dėžių (nuo popieriaus, įrangos). Jei organizacija rūpinasi ekologija, ji gali investuoti į nedidelį smulkintuvą ir naudoti susmulkintą kartoną siuntoms, archyvų užpildymui ar net kūrybiniams projektams (mokyklose – darbeliams). Galima perteklinį užpildą atiduoti bendruomenei, smulkiajam verslui.
- Atliekų perdirbimo centrams: kai kurie perdirbimo taškai ar atliekų tvarkytojai naudoja smulkintuvus, kad paruoštų kartoną tolimesniam apdorojimui – susmulkintas kartonas lengviau presuojamas, gali būti naudojamas kuro briketams gaminti ir pan.
Skirtumas tarp preso ir smulkintuvo
Svarbu nepainioti kartono smulkintuvo su kartono presu. Nors abu skirti tvarkyti kartono atliekas, jų paskirtis skiriasi:
- Presas suspaudžia atliekas, sumažindamas jų tūrį ir suformuodamas pervežimui patogius ryšulius (kurie keliauja į perdirbimą).
- Smulkintuvas supjausto atliekas, paversdamas jas pakavimo užpildu arba suteikdamas formą, kurią lengviau perdirbti.
Daugelis įmonių naudoja abu įrenginius: pavyzdžiui, dalį kartono smulkina ir panaudoja pakavimui, o likusį (kurio nebepanaudoja) supresuoja ir parduoda perdirbėjams. Taip praktiškai niekas neišmetama veltui.
Ar verta investuoti į kartono smulkintuvą?
Jei jūsų verslas siekia efektyvumo ir tvarumo, kartono smulkintuvas gali būti puiki investicija. Jis taupo pinigus, sprendžia atliekų problemą, padeda formuoti ekologiško verslo įvaizdį. Atsiperkamumas priklausys nuo jūsų atliekų kiekio ir pakavimo poreikių: kuo daugiau kartono „prateka“ per jūsų rankas, tuo daugiau naudos atneš smulkintuvas. Bet net ir vidutiniu atveju nauda akivaizdi – tvarkingesnė aplinka, sutaupytos pakavimo medžiagos, geresnė reputacija. Galiausiai, tai investicija ne tik į įmonę, bet ir į švaresnę aplinką, o tokie sprendimai visada pasiteisina ilguoju laikotarpiu.
Be First to Comment